Przejdź do głównej zawartości

Od czego to wszystko się zaczęło



A zatem realizuję postanowienie noworoczne i zaczynam serię tekstów o zasadach rachunkowości z mojego punktu widzenia i słowem wstępu zacznę może od tego  (jak to ładnie ktoś ostatnio określił) jak zaczęła się moja "przygoda" z rachunkowością.

Otóż w czasach z ery dinozaurów, do której w zeszłym roku wróciliśmy, istniało coś takiego jak ośmioletnia podstawówka, po której następowała cztero- lub pięcioletnia szkoła średnia, kończąca się maturą.

Jak przystało na bardzo dobrą uczennicę,  po podstawówce wszyscy gorąco namawiali mnie na kontynuowanie nauki w jednym z "elytarnych" liceów w Chorzowie, wśród których znajdowały się wtedy "Słowak" i "Batory". I trochę rozważałam tę opcję, ale z racji tego, że jestem, a może raczej wtedy byłam, bardzo skromnym, zahukanym i niewierzącym w siebie człowiekiem, trochę się obawiałam czy do tych "elytarnych" liceów, a potem na studia, się dostanę.

Tak się złożyło, że moja koleżanka dwa lata wcześniej rozpoczęła naukę w liceum handlowym w Chorzowie i takie przedmioty jak towaroznawstwo czy też księgowość, o których mi opowiadała, zaintrygowały mnie, a świadomość tego, że w "ogólniaku" będę się uczyć tych samych przedmiotów co w podstawówce tylko że w nieco rozszerzonej formie, trochę mnie zniechęciła.

Kiedy to obwieściłam mojej mamie, ta chyba trochę się przeraziła, gdyż pod koniec lat dziewięćdziesiątych, jeśli ktoś nie szedł do "ogólniaka" albo do technikum, to tylko dlatego, że oceny mu na to nie pozwalały. A ja zawsze miałam świadectwa z czerwonym paskiem więc...

Widząc jednak, że jestem zdecydowana, że wolę szkołę, gdzie nauczę się jakichś nowych przedmiotów, zaproponowała mi liceum ekonomiczne, do którego i ona niegdyś chodziła i mój dziadek też do niego chodził... i w sumie jestem teraz pierwszą osobą w rodzinie, która tę szkołę skończyła.

Czy kiedykolwiek żałowałam swojej decyzji? Na pewno na początku. Na jednej z pierwszych lekcji, nauczycielka matematyki jasno nam obwieściła, że z racji tego, że mamy okrojony program matematyki, nie mamy szans na to aby zdać nową maturę na poziomie rozszerzonym. Brakowało mi też fizyki i chemii, bo niestety dużo, dużo później okazało się że nie jestem żadnym humanistą, tylko typowym ścisłowcem, piszącym ładne wypracowania.

Kiedy jednak teraz porównuję moją wiedzę ogólną z ludźmi którzy ukończyli "ogólniaki", za każdym razem wychodzi na to, że naprawdę nie mam się czego wstydzić. I nie mogę sobie też odmówić czystej złośliwości twierdzeniem, że zawsze poznam absolwenta chorzowskiego "Słowaka" po tym, że powie, że ktoś zachowuje się pretensjonalnie, mając na myśli, że ktoś ma do niego o coś pretensje. No szlag jasny mnie trafia, kiedy  słyszę to słowo w takim znaczeniu!

I nie da się też ukryć, że jeśli chodzi o język polski, historię i przedmioty zawodowe, to nauczycieli w tym akurat liceum miałam wybitnych.

Z których na pierwszy plan oczywiście wybiła się rachunkowość. W tamtych czasach myślałam, że do niczego mi się to nie przyda. Że przecież nawet jeśli rozpocznę pracę w tym zawodzie, to i tak będę się musiała wszystkiego nauczyć od nowa, bo przecież w pracy pracuje się już na komputerze, a nie na jakiejś kartce papieru. Nawet nie przypuszczałam jak  bardzo się wtedy myliłam.

Po zakończeniu tej szkoły miałam dziesięć lat przerwy w mojej "przygodzie" z rachunkowością. A kiedy po tych dziesięciu latach posadzono mnie przed komputerem z programem finansowo-księgowym i kazano mi z marszu księgować, to nagle okazało się, że wszystko jest dla mnie zupełnie intuicyjne. I że nauka wyniesiona dziesięć lat wcześniej z pewnego liceum zawodowego wcale nie poszła w las.

Ale problem polegał na czymś zupełnie innym. Nagle w Katowicach pootwierało się mnóstwo tak zwanych "shared sevice centers" czyli "centrów usług wspólnych", gdzie zatrudniano ludzi po filologiach, bez żadnej znajomości zasad rachunkowości, myśląc zapewne, że takie księgowanie to "każdy głupi zrozumie". Otóż po pierwsze nie każdy i po drugie na pewno nie po tak niechlujnym, niedokładnym i niestarannym przekazaniu wiedzy jak to odbywa się nawet teraz w wielu miejscach pracy.

Tak się niestety składa, że osoby, które nauczyły się na pamięć dwóch czy trzech procedur księgowych na krzyż i myślą, że dzięki temu są wielkimi księgowymi, w ciągu wielu lat awansowały w takich hierarchiach na stanowiska kierownicze mimo tego, że nie rozumiały i też tak szczerze mówiąc nie obchodziły ich zasady według których powinna odbywać się ich praca i teraz często, pomimo ignorancji okazywanej na każdym kroku (a może właśnie dzięki niej) i pewnemu siebie tonowi wypowiedzi, która bardzo często obnaża brak znajomości elementarnych podstaw księgowości, organizują pracę ludziom, którym (jakby na to nie patrzeć) powierza się bardzo odpowiedzialne choć (przyznam szczerze) żmudne i powtarzalne zadania.

Nietrudno się chyba domyślić, jak wielkie katastrofy finansowe wróżę takim firmom.

Postanowiłam więc, w ramach postanowień noworocznych, zrobić taką serię o podstawach rachunkowości, której bardzo często brakuje kierownikom operacyjnym poszczególnych działów księgowych, a którym się wydaje, że jeśli ktoś jest szybki i biegły w Excelu i biegle zna angielski, to znaczy że jest dobry w tym co robi.

Otóż nie jest. I ja zamierzam tu krok po kroku wyjaśniać, dlaczego nie jest.

Od razu też zastrzegam, że w tym "moim" miejscu w internecie, nie będę się wystrzegać ironii i sarkazmu, w stosunku do praktyk moich kolegów i koleżanek z pracy i będę się bardzo starać podawać przykłady z życia wzięte, jak profesjonalnie przekształcić pracę bezstresową, poukładaną i dobrze zorganizowaną,  w siedlisko wszelkiej maści korpopatologii.

Jak już wcześniej pisałam, nie wiem dokąd będę z tym cyklem zmierzać i jak długo w moim postanowieniu wytrzymam. Ale nie będę też ukrywać, że planuję z tych tekstów zrobić takie małe antidotum na moją frustrację.

Tak więc strzeżcie się :)





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rękopis znaleziony w starych dokumentach

Zabawne jakie rzeczy można znaleźć wśród starych szpargałów, do których nikt normalny nie przywiązuje żadnej wagi. Można znaleźć na przykład taki kawalerski krzyż odrodzenia Polski. Niby nic nadzwyczajnego, bo przecież górnikom nadawano takie odznaczenia zawsze po 30 latach pracy i dlatego nazywany był orderem chlebowym, z racji tego że dawał on prawo do specjalnych dodatków do emerytury. Nie zmienia to jednak faktu, że moja babcia, kiedy mój dziadek przyniósł ten krzyż, wzniosła podobno oczy do nieba wzdychając: "Kolejny krzyż. A coś do tego dostałeś jeszcze?", na co mój dziadek odparł z zadowoleniem "Dyplom", nie rozumiejąc pewnie w ogóle nastawienia babci. No ale co jeszcze można znaleźć w takich szpargałach. Można znaleźć jeszcze świadectwa szkolne dziadków, które raczej nie odznaczały się wybitnymi osiągnięciami, co jednak nie przeszkodziło dziadkom w zrobieniu kariery zawodowej. Można znaleźć również świadectwa różnych działań hobbystycznych dziadkó...

O uprzejmości, życzliwości i dobrym wychowaniu słów kilka

Może na początek wprowadźmy definicję słowa "uprzejmość". Moja ulubiona definicja tego słowa (już nie pamiętam, gdzie ją wyczytałam) mówi o tym, że jest to postawa szacunku, życzliwości i taktu wobec innych osób, przejawiająca się w zachowaniu, mowie i gestach. Jest to cecha charakteru, która pozwala na nawiązywanie i utrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi. Podstawowymi elementami uprzejmości są szacunek dla innych osób i ich odczuć, życzliwość i gotowość do pomocy, takt i umiejętność unikania konfliktów, a także umiejętność słuchania i zrozumienia innych oraz stosowanie grzecznościowych form i zwrotów. Odkąd pamiętam, zawsze zwracano mi uwagę na dobre maniery. Problem polegał na tym, że kiedy zachowywałam się zgodnie z tymi normami, często byłam przedrzeźniana i wyśmiewana, że jestem zbyt "ugrzeczniona" i "miła". Często też z tego powodu byłam, że tak powiem "zlewana". Kiedy mówiłam otwarcie, że czyjeś zachowanie mi nie odpowiada i że nie ...

Najmłodsza wyborczyni Janusza Korwina-Mikkego

  Najmłodszą wyborczynią Janusza Korwin-Mikkego w 2000 roku byłam ja. Gdybym teraz spotkała siebie osiemnastoletnią, potrząsnęłabym sobą i powiedziałabym jasno i wyraźnie. Sabrina, to, że teraz nie odróżniasz jeszcze poglądów liberalnych od konserwatywnych i wszyscy wokół Ciebie odżegnują się od Lewicy, bo Lewica to "stare, czerwone komuchy", to wcale nie znaczy, że musisz koniecznie zagłosować na szefa ówczesnej Unii Polityki Realnej, z którego światopoglądem nawet teraz się zupełnie nie zgadzasz. Nawet jeśli sama jeszcze o tym nie wiesz. Nawet jeśli otoczona jesteś ludźmi, którzy teraz za słuszne uważają prywatyzację służby zdrowia, edukacji i likwidację podatków, bo dzięki temu benzyna zamiast 3 złotych będzie kosztować 70 groszy (no bo przecież VAT i akcyza to zwykła kradzież, a wszyscy politycy to złodzieje). Wolny rynek przede wszystkim. W tamtym czasie nie było jeszcze powszechnego dostępu do Internetu, gdzie można by za pomocą takiego Latarnika wyborczego sprawdzić, d...