Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego język niemiecki jest mięciutki jak kaczuszka?

Bo taki jest. A przynajmniej tak go określa moja koleżanka, z którą się pod tym względem całkowicie zgadzam. Ostatnimi czasy (a właściwie od całkiem dawna), furorę w sieci robi poniższy filmik.

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz go zobaczyłam, jedna z moich psiapsiółek opatrzyła go komentarzem "Czuję tu manipulację".
No bo przecież wszyscy widzą, że poszczególne słowa w każdym z języków wypowiadane są łagodnie, subtelnie, jak gdyby głaszcząc swojego potencjalnego słuchacza i tylko Niemiec mówi głośno, agresywnie, wyrzucając z siebie słowa, jak gdyby smagał kogoś skórzanym pasem.
Myślę, że powstało już tysiące tekstów traktujących o tym, dlaczego język niemiecki jest taki wulgarny. Swoją drogą, kiedyś mój dobry kolega, nie mogąc się nadziwić, że lubię język niemiecki, próbował mnie nawrócić na jedyny właściwy sposób myślenia o tym języku (czyli nie posługujemy się ta potworną mową), stwierdzając, że jak można się zwracać do ukochanej osoby per "Meine Kleine". Przecież to tak potwornie brzmi. No cóż. Nic nie poradzę, że skojarzyło mi się to od razu z "Eine kleine Nachtmusik". Gdyby ktoś nie kojarzył z nazwy, to na pewno skojarzy ze słuchu.

No ale wracając do meritum. Dlaczego język niemiecki brzmi tak wulgarnie? 
Już dla naszych przodków język ten musiał brzmieć potwornie. W końcu to prawie wszystkie słowiańskie ludy, zamiast jak  cywilizowane społeczeństwa nazywać naszych zachodnich sąsiadów Germanami, nazwali ich Niemcami. Bo przecież ta ich mowa, to nie żadna mowa, tylko jakiś bełkot. Stąd prawdopodobnie wzięła się polska nazwa kraju zamieszkanego przez niegdysiejszych Germanów. Niemcy od niemówiących.
Inna sprawa, że najbardziej popularna kinematografia na świecie, docierająca ze swoimi obrazami do najbardziej ukrytych zakamarków naszej planety (całkiem niedawno udało mi się zobaczyć dokument pod tytułem "Scena zbrodni", który moim zdaniem jest najlepszym argumentem, dla doszukujących się źródeł przemocy w amerykańskich filmach), nie przedstawia języka niemieckiego w innej sytuacji, jak tylko wrzeszczących na siebie wojskowych na chwilę przed egzekucją. Co jak mniemam, też miało niebagatelny wpływ na negatywny odbiór tego języka.
Każdy wie, że okrucieństwa II wojny światowej to studnia bez dna, która na zawsze już pozostanie źródłem stereotypów utrwalających język niemiecki jako język potworów, dla których nie ma wybaczenia. Nie wydaje mi się, by kiedykolwiek udało się to zmienić. A już na pewno nie w najbliższym czasie.
Ja ze swej strony, chciałam tylko powiedzieć, że pomijając wszystkie te konotacje, lubię ten język. Że lubię słuchać Niemców, mówiących tak zwanym Hochdeutsch, bo jest to bardzo przyjemne brzmienie dla mojego ucha.
I tak jak napisałam w tytule. Język niemiecki przez te swoje umlauty, gardłowe "r" i inne znaki szczególne, jest mięciutki jak kaczuszka. A dla tych, którzy uważają, że nie ma nic trudniejszego do wypowiedzenia niż "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" polecam filmik poniżej, który pokazuje, że język niemiecki też jest niezłym językołamaczem.

PS. Jakże mogłabym nie zapodać kawałka, dzięki któremu zakochałam się w tym języku od któregoś tam wejrzenia. Chociaż nie wiem czy wynika to z głębokiego jak studnia głosu wokalisty, czy też dlatego, że wokalista z pochodzenia jest francuzem i dlatego tak fajnie to brzmi. No właśnie. Przede wszystkim fajnie brzmi :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rękopis znaleziony w starych dokumentach

Zabawne jakie rzeczy można znaleźć wśród starych szpargałów, do których nikt normalny nie przywiązuje żadnej wagi. Można znaleźć na przykład taki kawalerski krzyż odrodzenia Polski. Niby nic nadzwyczajnego, bo przecież górnikom nadawano takie odznaczenia zawsze po 30 latach pracy i dlatego nazywany był orderem chlebowym, z racji tego że dawał on prawo do specjalnych dodatków do emerytury. Nie zmienia to jednak faktu, że moja babcia, kiedy mój dziadek przyniósł ten krzyż, wzniosła podobno oczy do nieba wzdychając: "Kolejny krzyż. A coś do tego dostałeś jeszcze?", na co mój dziadek odparł z zadowoleniem "Dyplom", nie rozumiejąc pewnie w ogóle nastawienia babci. No ale co jeszcze można znaleźć w takich szpargałach. Można znaleźć jeszcze świadectwa szkolne dziadków, które raczej nie odznaczały się wybitnymi osiągnięciami, co jednak nie przeszkodziło dziadkom w zrobieniu kariery zawodowej. Można znaleźć również świadectwa różnych działań hobbystycznych dziadkó...

O uprzejmości, życzliwości i dobrym wychowaniu słów kilka

Może na początek wprowadźmy definicję słowa "uprzejmość". Moja ulubiona definicja tego słowa (już nie pamiętam, gdzie ją wyczytałam) mówi o tym, że jest to postawa szacunku, życzliwości i taktu wobec innych osób, przejawiająca się w zachowaniu, mowie i gestach. Jest to cecha charakteru, która pozwala na nawiązywanie i utrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi. Podstawowymi elementami uprzejmości są szacunek dla innych osób i ich odczuć, życzliwość i gotowość do pomocy, takt i umiejętność unikania konfliktów, a także umiejętność słuchania i zrozumienia innych oraz stosowanie grzecznościowych form i zwrotów. Odkąd pamiętam, zawsze zwracano mi uwagę na dobre maniery. Problem polegał na tym, że kiedy zachowywałam się zgodnie z tymi normami, często byłam przedrzeźniana i wyśmiewana, że jestem zbyt "ugrzeczniona" i "miła". Często też z tego powodu byłam, że tak powiem "zlewana". Kiedy mówiłam otwarcie, że czyjeś zachowanie mi nie odpowiada i że nie ...

Najmłodsza wyborczyni Janusza Korwina-Mikkego

  Najmłodszą wyborczynią Janusza Korwin-Mikkego w 2000 roku byłam ja. Gdybym teraz spotkała siebie osiemnastoletnią, potrząsnęłabym sobą i powiedziałabym jasno i wyraźnie. Sabrina, to, że teraz nie odróżniasz jeszcze poglądów liberalnych od konserwatywnych i wszyscy wokół Ciebie odżegnują się od Lewicy, bo Lewica to "stare, czerwone komuchy", to wcale nie znaczy, że musisz koniecznie zagłosować na szefa ówczesnej Unii Polityki Realnej, z którego światopoglądem nawet teraz się zupełnie nie zgadzasz. Nawet jeśli sama jeszcze o tym nie wiesz. Nawet jeśli otoczona jesteś ludźmi, którzy teraz za słuszne uważają prywatyzację służby zdrowia, edukacji i likwidację podatków, bo dzięki temu benzyna zamiast 3 złotych będzie kosztować 70 groszy (no bo przecież VAT i akcyza to zwykła kradzież, a wszyscy politycy to złodzieje). Wolny rynek przede wszystkim. W tamtym czasie nie było jeszcze powszechnego dostępu do Internetu, gdzie można by za pomocą takiego Latarnika wyborczego sprawdzić, d...